40 gün önce devreye girdi! T.C. kimlik numarası kullanılıyordu! Bina denetimine IP atama!

Aslan, “Çipteki istismar şuydu: e-Devlet şifresiyle, T.C. kimlik numarasıyla giren denetçi ona nazaran bakardı. T.C. kimlik numarasının birbirlerine verildiğini duyduk. Bu hiç beklenmeyecek bir şeydir lakin bunu duyduk. 5.5 ay öncesinin olayı. Buna ASELSAN ile birlikte farklı bir sistem getirdik, yalnızca koordinat atama değil, IP atama üzere. Kendi telefonu sisteme giriş yaptığında o nerede, bunu anlayacak bir sistem geliştirdik. 40 gün önceydi, bunu devreye koyduk. O istismarı kapattık” açıklamasında bulundu.

“KOORDİNAT ATAMA DEĞİL, IP ATAMA”

Milletvekillerinin, betonun takibinin yapılması için beton numunelerine yerleştirilen çiplerde istismar yaşandığını söylemesi üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, “Çipteki istismar şuydu: e-Devlet şifresiyle, T.C. kimlik numarasıyla giren denetçi ona nazaran bakardı. T.C. kimlik numarasının birbirlerine verildiğini duyduk. Bu hiç beklenmeyecek bir şeydir fakat bunu duyduk. 5.5 ay öncesinin olayı. Buna ASELSAN ile birlikte farklı bir sistem getirdik, yalnızca koordinat atama değil, IP atama üzere. Kendi telefonu sisteme giriş yaptığında o nerede, bunu anlayacak bir sistem geliştirdik. 40 gün önceydi, bunu devreye koyduk. O istismarı kapattık.” açıklamasında bulundu.

“5 YILDA BİR KONTROL ZARURİLİĞİ GETİRİLDİ”

Taşıyıcı sistemlerin kontrolüne ait kanun unsurunun 2022 yılında TBMM’de kabul edildiğini anımsatan Aslan, bina kimlik sitemiyle birlikte, 5 yılda bir yapıların statik incelemesi sürecinin başlatıldığını söyledi. Aslan şunları kaydetti:

“Bina kimlik sistemini yönetmelikle başlatmıştık. Yapı kontrolü başlayan, iskan alan yapılara bu takılıyor. Çip sistemiyle bu yapının içerisinde ne var ne yok bunun bilgisi içerisinde bulunuyor. 2021 yılının haziran ayında devreye girdi. Şu anda 81 vilayette eş vakitli olarak 130 binin üzerinde bina kimliklendirildi. 2022 yılında Meclis’ten çıkan kanun hususuyla de bina kimlik dokümanı olan tüm yapılara 5 yılda bir kontrol zaruriliği getirildi. Artık ‘Kolonu kesti, balkonu salona kattı, bodrumda perdeyi deldi orayı pencere açıp meskene çevirdi, üstüne kaçak kat attı.’ üzere hiçbir istismar yapılamayacak. Bunu yapan varsa önemli cezalandırılmayı da göze almış olacak. Hem savcılığa cürüm duyurusu hem anında belediyelerle, bakanlığımız eliyle yapılan manipülasyonun geriye çevrilmesi, gerekiyorsa binanın kitlenmesi, çok önemli para cezaları üzere ceza sistemleri devreye konuldu.”

Aslan, beş yılda bir uygulanacak kontrol sisteminin de uygulanmakta olan yapı kontrol sisteminde olduğu üzere elektronik dağıtım yordamıyla gerçekleştirileceğinin bilgisini verdi. Bu mevzuyla ilgili İstanbul’da Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin akabinde AR-GE çalışmasına başladıklarını bildiren Aslan, bina kimlik sistemi ile beş yılda bir kontrol sisteminin pilot uygulandığını; basın tanıtımını 7 Şubat’ta yapmayı planladıklarını lakin 6 Şubat’ta zelzelenin olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir