Biden’ın oğlu Hunter Biden suçunu kabul edecek

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden ile ilgili yurt dışındaki iş bağları ve ticari faaliyetleri hakkında yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Delaware Bölge Mahkemesindeki bir mahkeme belgesine nazaran, Adalet Bakanlığıyla muahede yapan Hunter Biden, kendisine yöneltilen vergi suçlamaları ve yasa dışı halde silah bulundurmayla ilgili 3 federal cürmü kabul edecek.

53 yaşındaki Hunter Biden’a bu mutabakatla savcıların, mahpus cezasından kurtularak kontrollü hürlük önereceği tabir ediliyor.

Savcılık ile Hunter Biden ortasında varılacak muahedeyi, davaya bakan federal yargıcın onaylaması gerekiyor.

Siyasi analistler, Hunter Biden’ın hatasını kabul etmesinin, 2024 Başkanlık seçimlerine tekrar aday olması beklenen Lider Joe Biden’a tesirinin büyük olacağı yorumlarını yapıyor.

Eski Lider Donald Trump’ın atadığı Delaware Başsavcısı David Weiss, bir müddettir Hunter Biden’ın vergi kayıtları, ticari faaliyetleri ve yurt dışındaki iş alakaları hakkında soruşturma yürütüyordu.

CUMHURİYETÇİLERDEN VE TRUMP’TAN TEPKİ

Hunter Biden’ın “federal gelir vergisini ödememek ve yasa dışı formda silah bulundurmak” suçlamalarıyla ilgili Adalet Bakanlığıyla mutabakatı başta eski ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere Cumhuriyetçilerin reaksiyonunu çekti.

“Gizli belgeler” davasında 37 cürümden yargılanan Trump, kendi toplumsal medya sitesi TruthSocial’dan yaptığı paylaşımda, Hunter Biden’ın Adalet Bakanlığı ile anlaşmasına tepki gösterdi.

Trump, “Vay be! Biden’ın yozlaşmış Adalet Bakanlığı Hunter Biden’a yalnızca bir ‘trafik cezası’ vererek, yüzlerce yıllık cezai sorumluluğu ortadan kaldırdı. Sistemimiz arızalı.” sözlerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Nezaret ve Hesap Verebilirlik Komitesi Başkanı James Comer, konuya ait açıklamasında, şunları kaydetti:

“Adalet Bakanlığının, Lider Biden’ın oğlu Hunter’a yönelttiği suçlamalar, ikili standartlı bir adalet sistemini afişe ediyor. Temsilciler Meclisi Nezaret Komitesi tarafından ortaya çıkarılan artan deliller, Bidenların yolsuzluk, nüfuz ticareti ve muhtemelen rüşvete karıştığını ortaya çıkarırken, Hunter Biden hafif bir cezayla kurtuluyor.”

Comer, Hunter’a yöneltilen bu suçlamaların Nezaret Komitesi’nin Biden ve oğlu Hunter Biden hakkındaki başka tezlerle ilgili soruşturmasını etkilemeyeceğini belirterek, “Başkan Biden’ın, ailesinin entrikalarına karıştığı tam olarak ortaya çıkana kadar durmayacağız.” sözünü kullandı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Gözetim ve soruşturmalardan sorumlu Beyaz Saray Sözcüsü Ian Sams, yaptığı açıklamada, “Başkan Joe Biden ve hanımefendi, oğullarını seviyor ve hayatını yine kurmaya devam ederken onu destekliyorlar.” diyerek, hususla ilgili öteki bir yorum yapmayacaklarını kaydetti.

Avukatı Christopher Clark da yapılan muahedenin, Adalet Bakanlığının Hunter Biden ile ilgili uzun müddettir devam eden ceza soruşturmasını “çözeceğini” söyledi.

Hunter Biden’ın vergi ödemelerini beyan etmemesiyle ilgili sorumluluğunu üsteleneceğini kaydeden Clark, yasa dışı silah bulundurmakla ilgili suçlamayla ilgili de rehabilitasyona yönelik farklı bir süreç yürütüleceğini aktardı.

Clark, “Hunter’ın, hayatının çalkantılı ve bağımlı olduğu bir periyotta yaptığı bu yanılgıların sorumluluğunu almanın kıymetli olduğuna inandığını biliyorum.” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanlığı ile Hunter Biden ortasında varılan muahedeyi, davaya bakan federal yargıcın onaylaması gerekiyor.

Siyasi analistler, Hunter Biden’ın cürmünü kabul etmesinin, 2024 Başkanlık seçimlerine tekrar aday olması beklenen Lider Joe Biden’a tesirinin büyük olacağı yorumlarını yapıyor.

Eski Lider Donald Trump’ın atadığı Savcı David Weiss, bir müddettir Hunter Biden’ın vergi kayıtları, ticari faaliyetleri ve yurt dışındaki iş münasebetleri hakkında soruşturma yürütüyordu.

Hunter Biden’ın vergi kayıtları ve yurt dışındaki ticari faaliyetleriyle ilgili para transferini inceleyen savcıların, ayrıyeten uyuşturucu bağımlısı olduğunu açıkladığı devirde ateşli silah edindiği tezlerini da soruşturduğu tabir ediliyordu.

ABD’de federal yasalar, yasa dışı uyuşturucu kullanan yahut bağımlısı olan bireylerin ateşli silah satın almasını yasaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir