BM, İran’daki insan hakları ihlalleri iddialarını araştıracak heyet üyelerini atadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Kurulu, İran’daki insan hakları ihlalleri savlarının incelenmesi için oluşturulan Araştırma Heyeti’nin üyelerini atadı.

Konsey’den yapılan yazılı açıklamada, Konsey Başkanı ve Arjantin’in BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Federico Villegas’ın, 3 bağımsız hukukçuyu Araştırma Heyeti üyeleri olarak görevlendirdiği bildirildi.

Bangladeş Yüksek Mahkemesi avukatlarından Sara Hüseyin, Warwick Üniversitesinde İslam hukuku profesörü, Pakistan asıllı Şahin Serdar Ali ve Adalet ve Milletlerarası Hukuk Merkezi (CEJIL) Yöneticisi Arjantinli hukukçu Viviana Krsticevic‘in, heyette vazife yapacağı bilgisi paylaşıldı.

Heyet üyelerinin İran’daki insan hakları durumuna dair birinci raporu, Kurulun Haziran 2023’teki oturumunda yayımlayacağı, ayrıntılı raporun ise Mart 2024’teki oturumda paylaşılacağı kaydedildi.

BM İnsan Hakları Kurulunda 24 Kasım’da düzenlenen özel oturumda, İran’daki insan hakları ihlallerinin incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesi teklifi, oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Oturumda, İran’da 16 Eylül’den bu yana süren protesto şovlarına güvenlik güçlerinin müdahalesindeki hak ihlali argümanları ele alınmış ve argümanların incelenmesi için araştırma heyeti görevlendirilmesine yönelik karar tasarısı, Kurula sunulmuştu.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir