Bu mahallede davul çalmak yasak… Yüzyıllardır vatandaşlar “Pilava, pilava” diyerek sahura kaldırılıyor

Bu mahallede davul çalmak yasak… Yüzyıllardır vatandaşlar “Pilava, pilava” diyerek sahura kaldırılıyor

BURSA – Bursa’da yüzyıllardır Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin ve mescidinin bulunduğu mahallede davul çalanların davulunun patladığı, tokat yediği, aklını kaybettiği ve farklı hallere büründüğü istikametindeki rivayetlerden korkan davulcular, burada yaşayanları ‘Pilava pilava’ diye bağırıp zillerine basarak sahura kaldırıyor.

Merkez Yıldırım ilçesinde bulunan Emirsultan Hazretleri’nin türbesinin yanında mescidinin olduğu ve kendi isminin da verildiği Emirsultan Mahallesi’nde yıllardır vatandaşların sahura kalkması için davul çalınmıyor. Bir rivayete nazaran evvelce davul çalan bir kişinin gece tıpkı mahalledeki meskeninde yatmasına karşın sabah 10 kilometre uzaklıkta bulunan Atıcılar Mahallesi’ndeki bir mezarlıkta kalktığı söyleniyor. Bunları duyan davulcular, Emirsultan Mahallesi’nde sahur vakti davul çalmıyor.

Mahalle sakinlerinden Mustafa Duman, ” Bu mahallede 20 yıldır yaşıyorum. Benim bildiğim kadarıyla yüzyıllardır davul çalmama kültürü burada devam ediyor. Birtakım rivayetlere nazaran geçmiş vakitlerde davul çalan vatandaşlarımızın kimi olaylar yaşamasından ötürü tedirginlik yaşanıyor. O yüzden bu bölgede davul çalmamaya ihtimam gösteriliyor ve mahalle sakinlerini ‘pilava’ diye bağırarak, sahura kalkmasına yardımcı oluyorlar. Biz de burada yaşayan bireyler olarak bu durumdan bu kültürden memnunuz” tabirlerini kullandı.

Başka bir mahalle sakini ise, “86 yaşındayım. Doğma büyüme buradayım. Davul çalındığını görmedim. Davulcular vatandaşları burada sahura zillere basarak ve ‘pilava’ diye seslenerek uyandırıyor” diye konuştu.

Uzun vakittir davulculuk yapan Feridun Karabıyıkoğlu, “Emirsultan Hazretleri bu mahallede davul çalınmasını istemediği için burada davul çalmıyoruz. Her ramazan ayında buraya gelerek ‘pilava’ diye vatandaşlara sesleniyoruz. Evvelden tokmakla kapılara vurulurdu, artık onun yerine biz de zillere basıyoruz. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek. Vatandaşlar bu durumdan mutlu, biz de vatandaşlardan mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir