CHP’de değişim başlıyor

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, bugün basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özel, yeni periyotta Küme Başkanvekilliği vazifesine talip olmadığını, Küme Başkanvekilliği vazifesi için 8 adayın olduğunu söyledi:

Özgür Özel’in açıklaması şöyle:

“28. periyot milletvekili kaydımızı yaptırdık. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Küme Başkanvekili olarak, yeni arkadaşlarımız seçilene kadar kayda gelen arkadaşlarımıza konut sahipliği yapıyoruz. Meclisle ilgili bilmeleri gereken birinci bilgileri, aktarılması gereken birinci bilgileri aktarıyoruz.

Tabii güçlü bir seçim sürecini geride bıraktık. Bu seçim sürecinden sonra yeni bir parlamento oluşuyor. Parlamentoda yeni bir Cumhuriyet Halk Partisi kümesi var. Kümemizin yarısı evvelki devirden ve devirlerden tecrübeli arkadaşlarımızdan oluşurken yarısı milletimiz tarafından görevlendirilmiş ve bu misyonu birinci defa yapacak arkadaşlarımızdan oluşuyor. Tecrübeli arkadaşlarımızın bilgileri, birikimleriyle; yeni gelen arkadaşlarımızın heyecanının bir ortaya geldiği bir süreci yaşayacağız.

Tabii ki seçim sonuçları pahalandırılacak. Bu 27. devirden ayrıldığımız sırada bu parlamentoya Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olduğu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarda olacağı ümidiyle ayrılmıştık buradan. Seçim sonuçları bunu yansıtmadı. Milletimizin vermiş olduğu her karara, her oya sonuna kadar saygılıyız.

KAPALI KÜME TOPLANTISI CUMARTESİ GÜNÜ

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Yüksek Seçim Şurası’nın bugün açıklayacağını bildirdiği sonuçlardan sonra Cuma günü yemin merasimini yapacağız. Cumartesi günü kümemiz yapılması gerektiği üzere bir kapalı küme toplantısında bir ortaya gelecek. Sayın genel başkanın milletvekili olmamasından dolayı, bir Grup Başkanı, üç Grup Başkanvekili, katip üyelerimizi, meclis yönetim amiri adayımızı, katip üyesi adaylarımızı, yeni Küme Başkanvekillerimizi seçeceğiz.

GRUP BAŞKANVEKİLLİĞİNE TALİP DEĞİLİM

Sayın Engin Özkoç milletvekili değil, Sayın Engin Altay bu vazifeye tekrar talip değil. Ben tekrar Küme Başkanvekilliği vazifesine talip talip değilim.

Şu ana kadar 8 arkadaşımız bu hususta taleplerini bildirdiler. Cumhuriyet Halk Partisi Kümesi olarak tüm kademelerde şeklen değil, sahiden milletvekillerimizin vereceği kararla adaylarımızı ve Küme Başkanvekillerimizi belirleyeceğimiz bir süreci yaşayacağız. Cumartesi günü bir ortaya gelerek kapalı küme toplantısında milletvekillerimizin oylarıyla, bilinmeyen oy açık tasnifle küme iç yönetmeliğinin gerektirdiği üzere, meclis iç tüzüğünün gerektirdiği üzere seçimimizi yapacağız. Daha sonra da kümemiz 28. periyot faaliyetlerine başlayacak. Bir yandan partimiz seçim sonuçlarını kıymetlendirecek, bir yandan da kümemiz çalışacak.

HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ ÜZERE SİYASET YAPMAYACAĞIZ

Hiç kimse şöyle bir şeyi beklemesin Cumhuriyet Halk Partisi’nden; hiçbir şey olmamış üzere siyaset yapacağımızı düşünmesin. Birincisi 25 buçuk milyon oyun partimize, kümemize, ittifakımıza yüklediği bir sorumluluk. Onların beklentileri, onların kaygıları var. Bunları bilerek ve bu sorumluluğa nazaran hareket edeceğiz. Lakin 27 buçuk milyon da partimize, adayımıza oy vermemiş seçmeni de anlamak durumundayız. Her seçim sonucu, seçmenin siyasete yazdığı bir mektuptur. Şayet bu seçim Cumhuriyet’in yüzüncü yılında yapılıyorsa artık bunu bir mektup değil bir kitap üzere okumak lazım. Her sayfasını, her satırını dikkatle okuyacağız. Hangi iletiler verildi. Neyi hakikat yaptık? Zira birçok şeyi hakikat yaptık ve Türkiye’nin her iki seçmenden neredeyse birinin oyunu alan, Türkiye’nin tam yarısını barıştıran, kucaklaştıran, birlikte hareket ettiren, birlikte tıpkı aday karşısında, tıpkı adayın gerisinde birleştiren bir yüzde 50 var. Bu çok kıymetli ve burada bir sorumluluk var. Bu sorumluluğu taşımak ve onların beklentilerine en uygun yanıtı vermek durumu. Fakat bir o kadar da bize oy vermeyen seçmen var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu bildirisi da hakikat okumak durumundayız. Bu manada cumartesi günkü küme seçimlerinden sonra MYK toplantımız olacak. Kapsamlı bir MYK toplantısı yapılmasına, ucu açık bir MYK, uzun bir MYK toplantısı yapılmasını sayın genel başkanımız dün karar verdi. O bahiste sayın genel sekreterimiz gerekli bildirimleri yaptı.

Ardından parti meclisi toplantısı olacak. Akabinde kuvvetlle ihtimal vilayet liderleri toplantısı olacak. Ve bunları kısa müddette yaparak seçim sonuçlarını süratle değerlendirdiğimiz, daha sonra da kamuoyuna Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi kümesinin yol haritasını paylaştığımız bir süreci göreceksiniz.

ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN

Şu anda bilhassa gençlerden bu seçimde büyük bir değişimi ümit eden ve yüzde 80’e varan oyda değişim istikametinde oy kullanan gençlerden ümitsizliğe kapılmamalarını talep ediyoruz. Bilhassa bu seçimde parlamentoya taşınan kimi partiler, birtakım isimler üzerinden, kimi partiler üzerinden ve iktidarın bu partilere verdiği ödünler ve onlarla birliktelikleri üzerinden yaptığı tanım üzerinden bayanların çok kaygılı olduğunu biliyoruz. Kimse korkmasın Cumhuriyet Halk Partisi burada. Türkiye’nin iki seçmenden birinin oyunu almış Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen ittifak burada. Bu mevzuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya uğraşımızı göstermeye devam edeceğiz.

GÖNÜL KIRIKLIKLARINI ONARACAĞIZ

Ayrıca seçmenin, bir seçim sonuçlarında bizlere oy vermiş olanların gönül kırıklıkları varsa o gönül kırıklıklarını elbette onaracağız. Lakin kimse de şundan tasa etmesin; Hiçbir şey olmamış üzere mi davranacaklar? O denli davranmıyoruz. Bildirisi hakikat okuyoruz. Yapmamız gerekenleri biliyoruz ve üzerimizdeki sorumluluğun ve ne yapmamız gerektiğinin Cumhuriyetin yüzüncü yılında 100 yıl önce iktidarda olan parti olarak, kurucu parti olarak, kurucu irade olarak sorumluluklarımızın, misyonumuzun sonuna kadar farkındayız.

Ben bu süreçte milletimizden yetki alarak gelen, buraya mazbatalarını getiren ve bundan sonra vazife alacak olan tüm milletvekillerine hem tebrik ediyorum, hem muvaffakiyetler diliyorum, hem de bu parlamentonun nasıl kurulduğunun, ne için kurulduğunun ve neye hizmet ettiğinin ve sorumluluklarımızın her bir milletvekili tarafından içselleştirilmesini ve bu çatının değerinin kavranmasını bekliyorum. Hangi siyasi partiden olurlarsa olsunlar, son 5 yılda parlamentoya yaşatılan prestij kaybının kesinlikle telafi edilmesi gerekiyor. Biz bu noktada çok kararlı, çok azimli ve üzerimize düşenin fazlasını yapar noktada olacağız. Ben 600 milletvekiline de bu sorumluluğun düştüğünü bilhassa hatırlatmak istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir