Dikkat! Kardeşlerde risk 4 kat artıyor!

İSTANBUL (İGFA) – Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, erken teşhis konulduğunda ise glokomun denetim altına alınabildiğine dikkat çekti.

Toplumda ortalama göz içi basıncı 16 mm Hg oluyor ve 11-21 mmHg aralığı olağan sayıldığına dikkati çeken Coşar, “Glokomun ‘normal tansiyonlu glokom’ ismi verilen ve göz içi basıncının olağan seyrettiği tipi olsa da, bu hastalık ekseriyetle yüksek göz içi basıncıyla birlikte görülüyor. En yaygın tipi olan primer açık açılı glokomda göz içindeki sıvıyı göz dışına atan kanallarda tıkanma oluyor, sıvı göz içinde birikiyor ve bunun sonucunda göz içi basıncı artıyor. Bu basınç artışı da göz hududunda tahribata yol açıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, glokomda en yaygın görülen primer açık açılı glokom için risk faktörlerini ‘yaşlanma, doğum denetim hapı kullanımı, diyabet, yüksek tansiyon, kalp-damar ve migren üzere hastalıklar’ olarak sıralıyor. Bunların yanı sıra aile öyküsünün de kıymetli bir risk faktörü olduğunu belirten Prof. Dr. Banu Coşar, “Risk çocuklarda 2 kat artarken, kardeşlerde ise daha da yükselerek 4 kat olmaktadır” dedi.

Primer açık açılı glokomda şayet hasar ilerlemediyse, başlangıçta görsel belirtiler olmadığını belirterek Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, “Bu nedenle hastalar göz tabibine başvurmadıkları sürece glokomları olduğunu anlamazlar” ihtarında bulunarak, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Glokoma ‘sinsi bir hastalık’ denmesinin nedeni budur. Hastalık fakat çok ilerlediğinde geri dönüşsüz görme alanı kaybı ve görme kaybı gelişebilmektedir. Glokom ilerlediğinde görme alanı yanlardan daralmaya başlamaktadır. Glokomu olanlar yanlarındaki eşyaları görmeyip, çarpabilirler. Bu durum otomobil kullanırken de güvenliği tehdit edebilir. Glokomun son evrelerinde ise tam körlük gelişebilmektedir” dedi.

GÖRME KAYBININ İLERLEMESİ ÖNLENEBİLİYOR!

Glokomun teşhis edilmesinde görüntüleme usulleri büyük kıymet taşıdığını belirten Coşar, “Bilgisayarlı görme alanı, pakimetri, stereo disk fotoğrafı, konfokal tarayıcı lazer oftalmoskop ile optik koherans tomografi (OCT) glokomun tespit edilmesinde başvurulan formülleri oluşturuyor. Yapılan çalışmalar, dünyada 6.5 milyon kişinin glokom nedeniyle kalıcı görme kaybı yaşadığını ortaya koyuyor. Halbuki erken teşhis ve tedavi sayesinde görme hududunda gelişecek olan hasar durdurulabiliyor, böylelikle görme kaybının ilerlemesi önlenebiliyor. Tedavide göz tansiyonunun birinci düzeyinden yüzde 25 oranında düşürülmesi hedefleniyor. Lakin her göz için hedeflenen göz içi basıncı; tedavi öncesindeki basınç bedeli, göz hududunda oluşan hasarın şiddeti, hasarın ilerleme riski ve hastanın yaşı üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak saptanıyor” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, glokomun göz damlaları, lazer ve ameliyat ile tedavi edildiğini belirterek, “Genellikle birinci etapta başvurulan göz içi damlaları sıklıkla tesirli olabilmektedir. Glokom damlaları 5 temel kümeden oluşurken, pek çok kombine ilaçlardan da faydalanılmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir