Fatih Erbakan, tekrar Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı seçildi

Yeniden Refah Partisi’nin 2’nci Olağan Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. Kongreye partililerin yanı sıra, eski TBMM Lideri Bülent Arınç, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen, İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, MHP Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım davetli olarak katıldı. Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, kongre ile birlikte seçim çalışmalarının da fiilen başladığını söyleyerek, “Artık Tekrar Refah var; elhamdülillah. Hak geldi, batıl zail oldu. Su göründü, teyemmüm bozuldu. Buradan açıkça tabir ediyorum; metalleri yorulmuş, boyaları dökülmüş, artık bu millete verecek bir şeyi bulunmayan mevcut iktidarın emeklilik vakti gelmiştir. 6 benzemezin bir ortaya gelmeye çalıştığı masadakilerle, iktidarda bulunan kasa başındakilerin millete verecek bir şeyi yoktur” diye konuştu.

‘İTTİFAKIMIZ MİLLETİMİZLEDİR’

Seçimlere yönelik rastgele bir ittifak içerisinde bulunmayacaklarına işaret eden Erbakan, “Bize her fırsatta soruyorlar; efendim, hangi ittifakta yer alacaksınız. Buradan diyoruz ki ne ittifakı yahu? Milli Görüş, yanardağ olmuş patlıyor. Milletimiz yanardağ üzere patlıyor. Yine Refah olarak ittifakımız milletimizledir. Yine Refah Partimizin Amerikalarda, İngilterelerde icazet arayışı olmamıştır. Yine Refah Partimiz, milletimizden bilinmeyen görüşmeler yapmamış, pazarlık masalarına oturmamıştır. İktidarı, Washington’dan, Londra’dan değil; aziz milletimizden, Anadolu’dan istiyoruz” dedi.

İktidara yönelik tenkit de yapan Erbakan, “Yapılan birtakım hizmetler olmakla birlikte; başta iktisat olmak üzere hukuk ve adalet, dış siyaset, toplumsal siyasetler ve eğitim üzere başat ögelerin çabucak hepsinde maalesef sınıfta kalınmıştır. Evet; Ayasofya açıldı, başörtülü bakanımız, büyükelçimiz oldu; ancak paylaşımda adalet, idarede adalet, yargıda adaletten eser kalmadı. Evet, İHA, SİHA’lar yapıldı; ancak birebir vakitte Erbakan Hoca’mızın kurduğu fabrikalar satıldı, yok edildi. Devlete ilişkin yüzlerce fabrika satıldı, yok edildi. Faize 21 yılda tam 550 milyar dolar aktarıldı” diye konuştu.

‘SINIFTA KALAN YALNIZCA İKTİDAR DEĞİL’

Muhalefetin de sınıfta kaldığını belirten Erbakan, “Bu süreçte sınıfta kalan yalnızca iktidar değildir. İtiraz etmekten, ‘istemezük’ demekten, yapılan iyi işlere de ‘hayır’ demekten öbür bir işlev icra edemeyen muhalefet de sınıfta kalmış, milletimize umut olmaktan uzaklaşmıştır. Toplumsal demokrat Ulusal Görüş anlayışına evrilenler, ‘Milli Görüş’ü temsil ediyorum’ diyerek İstanbul Mukavelesi’nin geri getirilmesine alet olanlar, CHP’nin arkasını toplamayı, eksikliklerini tamamlamayı Ulusal Görüş zannedenler var” ifadelerini kullandı.

İktidarın iktisat siyasetini da eleştiren Erbakan, “20 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti hükümetlerinin borç, faiz, artırım, vergi, israf ve beton, çimento iktisadı oluşturmanın ötesine geçememiştir. Her vakit söz ettiğimiz gibi iktidarın iktisat modelinde 3 temel sarfiyat kalemi, 3 temel gelir kalemi bulunmaktadır. Sarfiyatlar; faiz, imtiyazlı holdinglere kaynak transferi, israf. Gelirler; borçlanma, kamu mallarını satıp yok etme, zam, vergi ile milletin suyunu çıkarma. İşte bu model yüzünden faiz lobisi kar rekorları kırmaya, enflasyon ve fakirlik daima artmaya, Türk Lirası her geçen gün erimeye, aziz milletimizin borçları ve feryadı gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) üzerinden muhalefeti de eleştiren Erbakan, “Peki ya ‘Masa başındakiler’ dediğimiz 6’lı masanın durumu nedir? Birden fazla ekonomik model olarak daha düşük faizle borçlanmayı vadediyor. İBB, yüzde 10,70 ile dolar borçlanıyor. Bu mu sizin iktisat tahliliniz? İktidarın yüzde 8,64 faizle dolar borçlanma rekorunu egale etmek midir tahliliniz? Tahlil ne masadakilerde ne kasadakilerde. Tahlil Ulusal Görüş’te, Tekrar Refah’ta, tahlil adil düzende” diye konuştu.

‘İHA VE SİHA’LARIN GERİSİNDE DURACAĞIZ’

Fatih Erbakan, iktidar olmaları durumunda devam eden projelere de dayanaklarının süreceğini belirterek, “Yüksek katma pahalı, İHA, SİHA projelerinin ve savunma endüstrisindeki tüm projelerin ardında duracağız. Tüm gücümüzle bu projelere takviye vermeye devam edeceğiz. Yerli araba başta olmak üzere, tüm ulusal projeleri destekleyecek ve teşvik edeceğiz. Şirketlerimizin markalı ve yüksek katma kıymetli üretim ve ihracat yapmalarını teşvik edecek, talep ettikleri takviyeleri vereceğiz” dedi.

Erbakan, adalet sisteminin de değerli bir sorun olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

“Milletimizin yaşamış olduğu en kıymetli problemlerden bir tanesi de hak, hukuk ve adalet ile ilgili sıkıntılardır. Türkiye, memleketler arası değerlendirmelere nazaran adalet alanında en alt sıralarda yer almaktadır. Adalet sisteminde adamına nazaran kararlar ayyuka çıkmış durumdadır. Adalete duyulan itimat yerle yeksan olmuş durumdadır. Mevcut iktidarın bu alanda yaptığı tek şey; içinde adaletten eser olmayan lüks ve devasa adliye binaları ve her sene 40 tane yeni hapishane inşa etmektir. Bizler Tekrar Refah iktidarında, adil bir hukuk sistemini kesinlikle inşa edeceğiz.” 

‘YENİ ANAYASA YAPILIP MİLLETİMİZE ARMAĞAN EDİLECEK’

Türkiye’nin yeni anayasaya muhtaçlığı olduğunu söyleyen Erbakan, “Yeniden Refah iktidarında, yeni, sivil, ulusal ve yerli bir anayasa yapılarak, milletimize armağan edilecektir. Mevcut Anayasa 12 Eylül rejiminin kalıntılarını bünyesinde barındıran bir anayasa olup, bugüne kadar 20’den fazla defa rötuşlar yapılmaya çalışılmış; ancak tam manasıyla uygun bir hale getirilememiştir. Hakkı üstün tutan, adaleti temel alan bir anayasanın, her vatandaşına adil bir biçimde yaklaşacak bir devletin, bir işleyişin ortaya çıkmasına vesile olacak, toplumsal mutabakat ile hazırlanmış yeni bir anayasanın yapılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Erbakan, tek aday olarak girdiği seçimde 1225 delegenin tümünün oylarıyla tekrar genel lider seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir