Fed Başkanı Powell: Fed, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar mücadeleye devam edecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Enflasyonun yüzde 2’lik maksatlarının çok üzerinde olduğunu tabir eden Powell, yüksek enflasyonun devam ettiğini ve bunun çok büyük bir zorluk meydana getirdiğini lisana getirdi.

Powell, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 2’ye gerçek geldiğini görmek istiyoruz” dedi.

Sıkı para siyasetinin tesirlerini enflasyon üzerinde görmek istediklerini aktaran Powell, erkenden para siyasetinin gevşetilmemesi gerektiğini vurguladı.

Fed’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu kaydeden Powell, “Fed, enflasyon yüzde 2’ye düşene kadar uğraşa devam edecek” sözünü kullandı.

Powell, Fed’in enflasyonun düştüğünden emin olana kadar kısıtlayıcı duruşu sürdüreceğini belirtti.

Enflasyonun bir kısmının çok önemli tedarik şoklarından kaynaklandığını tabir eden Powell, “Fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor yoksa daha sonra daha fazla acı çekeceğiz. Bizim muhtaçlığımız olan enflasyonda manalı bir halde aşağı taraflı baskı olması. Enflasyonu düşürmek acılı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell, enflasyonun çok büyük oranda gelecek yıl aşağı düzeye geleceği öngörüsünde bulundu.

FED, FAİZ ORANLARININ KÂFİ DERECEDE KISITLAYICI OLMASINI İSTİYOR

Powell, Fed’in faiz oranlarının kâfi derecede kısıtlayıcı olmasını istediğini söyledi.

Enflasyonu aşağı çekmenin uzun mühlet trend altında büyüme gerektirebileceğini kaydeden Powell, uzun vadede potansiyelin altında bir büyümenin beklendiğini belirtti.

Powell, “Bu sürecin resesyona sebep olup olmayacağını bilmiyoruz. Resesyon olacaksa da ne kadar büyük olacak bilmiyoruz.” tabirini kullandı.

Ekonomide yumuşak inişin güçlü olacağını vurgulayan Powell, işsizlikte biraz artış olabileceğini lisana getirdi.

Powell, yavaş büyümenin işsizliği artırabileceğini aktardı. İstihdam tarafında arz-talep istikrarının olması gerektiğini belirten Powell, “Attığımız her adımın aileleri, işletmeleri etkilediğini biliyoruz” diye konuştu.

Powell, siyaset kararlarının finansal şartları acele halde etkilediğini söyledi.

Faiz artırımları konusunda hala atılacak çok adımları olduğunu vurgulayan Powell, bilanço planlarında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yılın geri kalanında 100 baz puan ile 125 baz puan faiz artışı konusunda ayrıştığını aktaran Powell, faize hassas bölümlerin birçoklarının faiz artışlarının tesirini hissettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir