“İkinci bir felaket yaşanabilir” diyerek uyardı! Naci Görür’den o bölge için korkutan uyarı… Tüm uyarıları doğru çıkmıştı

Diri fay sınırı haritası ile risk durumlarını pahalandıran Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu. Pekala hangi bölgede zelzele riski var? İşte tüm ayrıntılar…

NACİ GÖRÜRDEN O VİLAYET HAKKINDA ŞİDDETLİ UYARI!

Uzmanlar tarafından sık sık ikazlar yapılan Adana vilayetimize dair Prof. Dr. Naci Görür’den de ihtar geldi. 6 Mart tarihi itibariyle Adana vilayetimizin Saimbeyli ilçesinde saat 02.24’te 3,6 büyüklüğünde, saat 03,18’de ise 3.5 büyüklüğünde sarsıntılar meydana geldi.

Yüzyılın felaketinden etkilenen Adana’da sarsıntılar birinci günden itibaren devam ediyor. Doğu Anadolu Fay Sınırı hududunda yer aldığı bilgisi paylaşılan Adana hakkında Prof. Dr. Naci Görür’den açıklama geldi.

Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan Adana’nın kuzeyinde Kayser, doğrusunda Osmaniye, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, güneydoğusunda Hatay, kuzeybatısında Niğde ve batısında Mersin vilayetleri yer alıyor. Güneyinde ise Akdeniz’in olduğu görülmektedir. Adana, 2 milyon 237 bin 940 nüfusu ile birlikte ülkemizde yer alan en büyük 6’ıncı ildir.

NACİ GÖRÜR BU BÖLGELERİ UYARDI!

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntı felaketi sonrasında Hatay’da meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki sarsıntı felaketlerine değinen Prof. Dr. Naci Görür birçok zelzelenin meydana geldiğini belirtti. Kahramanmaraş zelzelesi ile birlikte bu stil zelzelelerin Hatay ve Adana’da beklenildiği bilgisi paylaşıldı.

Naci Görür, ‘9 şiddetindeki deprem’e açıklık getirdi: Büyüklük ile şiddet farklı şey

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki sarsıntının 9 şiddetinde olacağı sözüne açıklık getirdi.

Twitter’da diğer kaynaklardaki açıklama ve imgelerden kısa bilgilerle ‘haber’ veren mecralar, Görür’e dayandırarak, İstanbul’u etkilemesi beklenen Marmara zelzelesinin 9 şiddetinde olacağını aktardı.

Bunun üzerine telaşa kapılan takipçileri, Görür’ü soru yağmuruna tuttu. Bahse dair bilgi veren Görür, büyüklük ile şiddetin başka şeyler olduğunu belirtti.

Görür, devamında şunları kaydetti: “İstanbul’da 7 mertebesinde bir sarsıntı olursa Marmara kıyılarında birçok yerde zelzelenin şiddeti 9 olur. Şayet kıyıdan uzaklaşır ve lstrancalara giderseniz şiddet 5 yahut 6’ya düşer.”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların şiddeti

Bu ortada İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıların şiddetinin 11’e ulaştığını belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir