Neşet Ertaş, ölümünün 10. yılında memleketi Kırşehir’de düzenlenecek programla anılacak

25 Eylül 2012 tarihinde hayatına gözlerini yuman, halk ozanı Neşet Ertaş’ı anmak için 23-24-25 Eylül 2022 tarihlerinde memleketi Kırşehir’de düzenlenecek ve üç gün sürecek bir program hazırlandı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, programın içeriğine dair şu açıklamayı yaptı:

“23-24-25 Eylül 2022 tarihlerinde hazırlanan; UNESCO Müzik Kentleriyle birlikte ortak programlar ve ülkemizdeki farklı yaratıcı alanlardaki UNESCO Kentleriyle birlikte planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle de bir ortada bulunacağımız ‘UNESCO Memleketler arası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı’ hazırlıklarımız tamamlandı.

25 Eylül 2012 tarihinde ortamızdan ayrılan Bozkırın Tezenesi büyük ozanımız Neşet Ertaş, mütevazı ömür biçimiyle, türkülerinin beşere ve hayata dokunuşuyla, beşere ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Anadolu Abdal geleneğinin öncüsü ve Bozlak kültürümüzün en büyük temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş olmak üzere, Anadolu Abdal geleneğinin bütün temsilcileri sayesinde Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, müzik alanında UNESCO’nun Yaratıcı Kentler Ağı’na giren birinci ve tek kent olmuştur. Bu da hepimiz için çok büyük bir gurur kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği kıymete erişmesi ve gelecek nesillere aktarılması için planladığımız değerli çalışmalara, Dünya Müzik Kenti olan Kırşehir’de bundan sonra da orta vermeden devam edeceğiz.

Bu vesileyle, Kırşehir Belediyesi olarak hazırladığımız UNESCO Memleketler arası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı’nın, UNESCO Kentlerinin üyelerini de daha fazla birbirine yaklaştırmasına vesile olacağını düşünüyoruz.”

Neşet Ertaş’ın, 2009 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan insan hazinesi’ unvanını aldığını hatırlatan Ekicioğlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Neşet Ertaş yalnızca türkü söyleyen biri değil, birebir vakitte kendine ilişkin yapısı olan eşsiz ve özgün bir saz çalma ustasıdır; bu nedenle de Bozkırın Tezenesi unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve gönül ideolojisiyle kozmik pahalara taşınmış olan Büyük Ozanımız Neşet Ertaş’ın vefat yıl dönümünün ‘25 Eylül’ olması nedeniyle bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz Anma programının ismini da UNESCO Milletlerarası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı olarak belirledik.

23-24-25 Eylül tarihlerinde, üç gün dolu dolu sürecek olan programlara tüm Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir