Otomobil göstergesindeki bu işaret ne anlama geliyor? Hemen kenara çekin yoksa…

Birçok arabanın göstergesinde dalgalı bir tertometre işareti bulunur. Pekala, bu işaret işaret ne işe yarıyor? Aslında kolay ve yararlı bir vazifesi var…

Peki bu süs olsun diye dizaynın bir modülü olarak konulmuş olabilir mi? Hayır hiç o denli değil. Bu işaret dekoratif hedefli değildir, fakat şoföre bilhassa kiralık bir otomobil üzere bir diğerinin otomobilini kullanıyorsa yardımcı olacak bilgiler sağlar.

Motor soğutma suyu motoru gereğince soğutamadığında motor çok ısınabilir. Bu gösterge de motorun çok ısındığı manasına geliyor. Bu ikaz ışığı yanıyorsa araç motorunun ziyan görmemesi için otomobilinizi çalıştırmamalı ve yetkili servise danışmalısınız.

Hararet göstergesi, motorun hararet durumunu şoföre bildiren bir ihtar işaretidir. Hararet göstergesi yükseldiğinde ya da düştüğünde hararet göstergesinde, termostatta, hararet müşüründe ya da motorun hararet durumunda bir sorun olduğu anlaşılır. Artık, hararet göstergesinin yükselmesi ne manaya gelir sorusuna daha ayrıntılı bir formda karşılık verelim…

Motor hararet yaptığında hararet göstergesi yükselir. Burada gösterge, şoföre bir ihtarda bulunur. Motorun ve motora bağlı kesimlerin çok derecede ısınması manasına gelen bu durum karşısında tedbir alınmazsa çoklukla tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabilir.

Kulağa sık rastlanan ve kolay bir sorun üzere gelse de hararet yapan motor, gerekli tahliller uygulanmazsa büyük sorunlar yaşatabilir! Hararet göstergesinde yüksek düzeyleri görmek yahut araçtan çıkan dumanlar, hararet yaptığının habercisidir ve ivedilikle müdahale edilmelidir.

Motorun çok ısınmasından ve gereğince soğutulamamasından kaynaklanan bu durumun en sık rastlanan iki sebebi vardır.

Soğutma sıvısının azalması,

Soğutma fanının bozulması.

Bu sebeplerin yanı sıra motorda daha teknik sorunlar meydana gelebilir, hararet göstergesinin çalışmaması, motor hararet sensörünün çalışmaması, motordaki sıcaklığı ölçen sistemin arızalanması, termostatın bozulması üzere sebepler de hararete sebep olabilir. Motoru fazla zorlayan, yanlışlı vites değiştiren şoförler de bu duruma neden olabilir.

ARABA NEDEN HARARET YAPAR?

Soğutma sıvısının azalması,

Soğutma fanının bozulması,

Hararet göstergesinin bozuk olması

Motor hararet müşürünün bozuk olması

Vantilatör kayışının kopması

Devirdaim pompasının bozulması

MOTOR HARARET YAPARSA NE OLUR?

Motor hararet yaparsa ya da hararet göstergesi yükselirse motor istenenden fazla ısınır. Motorun ve motor kesimlerinin çok ısınması, hasar görmelerine neden olur. Motor hararet yaptığında yani hararet göstergesi yandığında gerekli tedbirler alınmazsa kısa müddet içinde motor arızası kelam konusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir