Polis, Suriyeli Gençlere Kumpas Kurdu İddiası: ‘Dolu mu, Boş mu?’

İstanbul Esenyurt’ta Suriyeli gençlerin araçlarına uyuşturucu yerleştirdikten sonra ele geçirilen dolarları sahteleri ile değiştirdikleri sav edilen 6 polis hakkında Bakırköy Başsavcılığı’nca iddianame hazırlandı. Polislerin kendilerine gelen bir telefona “dolu mu, boş mu?” diye sorduktan sonra planlarını devreye koydukları belirtildi.

Uyuşturucunun araçlarına polis tarafından yerleştirildiğini anlattılar

Bakırköy Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran 13 Mart 2022 tarihinde Esenyurt’ta Muhammed Az Hamud ve Maher El Salman isimli şahısların içerisinde bulunduğu araç Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü polis takımlarınca durduruldu. Polis tutanaklarına nazaran; araçta 3 bin 456 dolar ve 14 bin 777 TL ve uyuşturucu bulundu. Gençler gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran, gençler araçlarında çalıştıkları iş yerinin sahibine ilişkin 9 bin 156 dolar ve 33 bin 900 TL nakit para bulunduğunu, uyuşturucunun ise kendilerine ilişkin olmadığını belirttiler. Araçlarındaki paranın polislerce çalındığını, uyuşturucunun da yeniden polisler tarafından araçlarına konulduğunu anlattılar.

Suriyeleri gençlerin savı üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ait soruşturma başlattı.

Muhammed Az Hamud sözünde bir danışmanlık şirketinde sürücü olarak çalıştığını olay günü ise tıpkı şirkette muhasebeci olan Maher El Salman’ı adresinden aldığını ve muhakkak müşterilere giderek para topladıklarını belitti. Bu duruma ait WhatsApp yazışmalarını sundu.

Tüm adreslerden parayı topladıktan sonra 19.10 sıralarında araçlarının önünün bir polis aracı tarafından kesildiğini aktaran Hamud olay günü yaşananları şu sözlerle anlattı: 

“Polis memurları ellerinde silahlarla bizi araçtan indirdikten sonra araç içerisinde arama yaptılar. Arama sonucunda rastgele bir hata ögesi bulamadılar. Ve üzerimize aramaya başladılar. Üzerimizde de bir şey bulamadılar. Daha sonra benim üzerimde asılı olan çantayı sordular ve çantaya bakmak istediler. Ben çantayı polislere gösterdim. ‘Çanta içerideki doların düzmece olup olmadığını’ sordular. Maher ise dolarların ve paraların uydurma olmadığını söyledi. Bunun üzere polisler beni ve Maher’i alarak aracın gerisine gerçek götürdüler. Biz aracın gerisine hakikat giderken işlerinden bir polis memuru Maher’in oturduğu yere gitti. Daha sonra ardımızdan ‘bu ne’ diye seslendi. Yanımıza gelerek uyuşturucu bulduğunu söyledi. Bunun üzerine beni ve Maher’i takım aracına bildirdiler. Grup aracın art kısmına bindiğimizde ben çantayı Maher’e teslim ettim. Birlikte hastaneye rapor almaya geldiğimizde araçta ineceğimiz sırada misyonlu polis memuru ‘çantayı alamayacağımızı yasak olduğunu ve çantanın araçta kalacağını’ söyleyerek çantayı almamıza müsaade vermedi. Maher, ‘içerisine para olduğunu’ söylediği halde çantayı aldırmadılar ve başına bir polis memuru bıraktılar. Hastaneden çıktıktan sonra polis merkezine geldik. ‘Paraların uydurma olduğunu’ söyleyerek paraları ve bizi teslim ettiler. Tutanağa da bu halde geçtiler. Araçta oldukları tez eden uyuşturucu husus bana ve arkadaşıma ilişkin değildir. Ben uyuşturucu husus kullanmadım ve kullanmıyorum. Kimse uyuşturucu husus satmadım. Kendi isteğim ile kan, kıl, idrar örneklerini verdim. Bana cürüm atan ve paralı çalan polis memurlarından davacı şikayetçiyim.”

Suriyeli gençlerin girdiği marketin güvenlik kamerası, polisin gençleri evvelden takip ettiğini gösterdi.

Asayiş Gasp Ofis takımlarınca yapılan incelemede Suriyeli gençlerin polis memuru tarafından durdurmadan evvel para almış oldukları işyerlerini gören kamera manzaraları temin edildi. İmgeler üzerine yapılan incelemede gençlerin kullanmış olduğu aracın saat 19:00 sıralarında Esenyurt’ta bulunan Ceylan market önüne gelerek araçların park ettikleri, gençlerden birinin Ceylan marketin işine girdiği bu sırada gençleri durduran polis grup aracının gençlerin aracının yanından geçerek bir köşede beklemeye başladığı tespit edildi. Gençlerin aracının hareket etmesiyle polis aracının da onları takip etmeye başladığı iddianamede yer aldı.

Olay kapsamında sözüne başvurulan şahit polis, “O sırada E.A. ve B.A. isimli polislere telefon geldi. Bize bir şey demeden masadan kalktılar. O sırada, ‘dolu mu, boş mu?’ dediklerini duydum” dedi.

İddianamede polis memurlarının planlayarak Suriyeli gençlerin aracını durdurdukları İ.Y. isimli polisin elinin yumruk biçiminde olduğu, araç içine gerçek yönelince etrafına bakındığı, o sırada araca uyuşturucu koyduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında beyanına başvurulan bir şahit polis ise olay günü sanık polislerle restorantta yemek siparişi verdiklerini belirterek, “O sırada E.A. ve B.A. isimli polislere telefon geldi. Bize bir şey demeden masadan kalktılar. O sırada, ‘dolu mu, boş mu?’ dediklerini duydum” dedi. Hazırlanan iddianamede polislerin “Zimmet”, “Kamu görevlisinin resmi dokümanda sahtecilik” ve “İftira” hatalarından cezalandırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir