Reuters yurt dışından 10 gazeteci getiriyor: ‘Grevi kırmaya yönelik bir hareket’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Thomson Reuters Haber Ajansı (Reuters) Türkiye ofisiyle süren toplu pazarlık sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının akabinde 26 Nisan’da Reuters Türkiye ofisi önünde düzenlediği basın açıklamasıyla 10 Mayıs’ta greve gideceklerini açıkladı. Grev kararının asılmasının akabinde Reuters’ın seçim sürecinde çalışması için yurt dışından 10 gazeteciyi Türkiye’ye getirmeyi planladığı öğrenildi.

‘BAKANLIĞA YAZDIK’

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bugün düzenlediği basın toplantısında yurt dışından gelecek gazetecilere süreksiz çalışma müsaadesinin verilmemesi için Çalışma Bakanlığı’na yazı yazdıklarını söyledi. Atalay, “TGS, Reuters’ta örgütleniyor. Reuters, yurt dışından gazeteci getiriyor. Avrupa ülkelerinden gazetecileri Türkiye’ye göndermeye hazırlanıyor. TGS, yabancı gazetecilerin Türkiye’de çalışmamaları için benden yardım istedi. Reuters çalışanları işten çıkartıyor, grev safhasındayız, yurt dışından 10 tane gazeteci getirecekler seçim sürecinde. Bize ‘Bu gazetecilere çalışma müsaadesi verdirtmeyin’ diyorlar. Onu da dün yazdık bakanlığa. Kahır her yerde var. Benim misyonum işçinin, gazetecinin kaygısını anlatmak” sözlerini kullandı.

’10 KİŞİ GELİRSE GREVİN KARARI OLMAZ’

Atalay’ın açıklamaları üzerine değerlendirmelerde bulunan TGS Başkanı Gökhan Durmuş, Reuters’ın atağının grevi kırmaya yönelik olduğunu belirterek, “Normalde seçim üzere inanılmaz durumlarda 2-3 kişi gelir yurt dışından. Haber analizi yaparlar, seçimleri takip ederler. Lakin bu sefer kameramanından editörüne kadar 10 kişilik bir takım geliyor. Direkt grevi kırmaya yönelik bir hareket. 10 kişi gelirse buradaki grevin hiçbir kararı olmaz. Biz de bunun önüne geçmek için o denli bir teşebbüste bulunduk” dedi.

Durmuş, Reuters’taki son durumla ilgili, “Grev kararının asılması sonrası şimdi hiçbir teklif gelmedi, grev kararını astık. 10’unda greve çıkacağız” tabirlerini kullandı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş

‘AFP, GREVE ÇIKILIRSA ÜÇ KİŞİ GETİRECEK’

Agence France-Presse (AFP), Türkiye ofisi ile yürütülen toplu kontrat görüşmelerinin de uyuşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatan Durmuş, “AFP ile de 3’ünde görüşeceğiz. Onlar da yurt dışından gazeteci getiriyorlar fakat şu şartta getiriyorlar; grev uygulamasına başlanması durumunda seçimler için gelmesi planlanan gazeteciler gelmeyecek, şayet greve çıkılırsa üç kişi gelecek oradan. 3’ünden evvel mutabakat sağlanırsa tekrar kendi grupları gelecek çalışmaya” diye konuştu.

Yurt dışından gelen gazetecilerin Türkiye’de çalışabilmek için Bağlantı Başkanlığı’ndan süreksiz çalışma müsaadesi almaları gerekiyor. Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, TGS’nin talebi doğrultusunda mevzuyla ilgili Çalışma Bakanlığı’na yazı yazdı. Çalışma Bakanlığı’nın da İrtibat Başkanlığı’na bu mevzuda ihtarda bulunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir