Tezgahlarda balık bolluğu devam ediyor

İstanbul’daki balık tezgahlarında bolluk yaşanıyor. Bilhassa palamut tezgahlardan eksilmiyor. Balıkçılar havaların soğumasıyla palamudun yerini çinekop ve lüferin alacağını söyledi. İstanbul Karaköy’deki balıkçılar çarşısında hamsinin kilosu 80 liradan satılırken, palamudun tanesi ise 40 liradan satılıyor.

“Tezgahlarda palamut bolluğu yaşanıyor”

Balıkçı Samet Balyemez, İstanbul’da birkaç gündür tesirli olan sisten etkilenmediklerini belirterek, “Tezgahlarda palamut bolluğu yaşanıyor. 1 kilograma yakın palamudun adedini 40 liraya satıyoruz. Şu an havalar çok hoş, buna bağlı olarak da fiyatlar uygun. Birkaç gün sonra hava soğursa palamut kaçar, çinekop ve lüfer ise çıkar. Palamutları stok yapmak gerekiyor. Şu an fiyatlar çok uygun. Bir palamutla 2-3 kişi çok rahat doyar. Çinekop ve lüfer kendini yavaş yavaş göstermeye başladı. Hamsi, istavrit ve mezgit de tezgahlarımızda yer alıyor. Hamsinin ve istavritin kilosu 80 liradan satılıyor. Çinekop 200 liradan satılıyordu lakin şu anda 80 liraya kadar düştü. Barbun 200-250 lira civarında, tekir 100-150 lira civarında, mezgit ise 80-100 liradan satılıyor” dedi.

Çupra almaya geldiğini söyleyen Berkan Doğan, “Her hafta ailemizle birlikte balık yiyoruz. Bu sene fiyatlar da çok uygun. Palamut, lüfer ve barbun da alıyoruz” tabirlerini kullandı. Palamut almaya geldiğini söyleyen bir öteki vatandaş Selahattin Akıncı, “4 tane palamut alacağım. Her hafta balık alırım. Ailecek tüketiyoruz. Bütün balıkları seviyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir